# ICSE Class 10th Maths Value Added Tax MCQs

#### Marked price of a pen is Rs 20. It is sold at a discount of 15 %, then the discount allowed on the pen is ____.

Correct! Wrong!

Marked price of the pen = Rs 20
Rate of discount = 15%
Discount allowed = 15% of 20
=15/100× 20
= 3
Hence, the discount allowed on the pen is Rs 3.

#### A music system was marked at Rs 20000. If a sum of Rs 1500 was given as discount, then the discount percent is ____.

Correct! Wrong!

Marked price = Rs 20000 and discount = Rs 1500
Percentage of discount=1500/20000×100
= 7.5 %
Hence, the discount per cent is 7.5

#### The value of 320 in percentage form is ____.

Correct! Wrong!

3/20=3/20×100/100
=3×5/100
=15/100
= 15 %
Hence, the required percentage is 15.

#### The value of 7/4 in percentage form is ____.

Correct! Wrong!

7/4=7/4×100/100
=7×25/100
= 175 %
Hence, the required percentage is 175 %.

#### A moped was sold at Rs 13200 after a discount of 12 % on the marked price, then the discount is ____.

Correct! Wrong!

Let marked price be x.
Discount = 12 % of M.P.
=12/100×x
=3x/25
We know that,
Discount = Marked price − Sale price
⇒3x/25=x−13200
⇒13200=22x/25
⇒x=13200×25/22
= 600 × 25
x = 15000
Discount =3x/25
=3/25×15000
= 1800
Hence, the discount is Rs 1800.

#### If 80 is 32 % of a certain number, then the number is ____.

Correct! Wrong!

Let the number be x.
⇒ 32% of x = 80
⇒32/100×x=80
⇒x=80×100/32
⇒ x = 250
Hence, the required number is 250.

#### In an election between two candidates, one candidate secured 43% of the total votes polled and lost by 4900 votes. The total number of votes polled is ____.

Correct! Wrong!

Let the total number of votes polled be 100
The loosing candidate gets 43% of 100 = 43 votes
and, the winning candidate gets = 100−43 = 57 votes
The number of votes by which the loosing candidate has lost the election = 57−43
= 14
When election is lost by 14 votes, the total number of votes polled = 100
When election is lost by 4900 votes, the total number of votes polled =100/14×4900
= 35000
Hence, the total number of votes polled is 35000.

#### In an examination, 30% candidates failed in English, 35% failed in Mathematics and 27% failed in both the subjects. The percentage of total passed is ____.

Correct! Wrong!

Let the total number of candidates be 100.
Given, the number of candidates who failed only in English = 30
The number of candidates who failed only in Mathematics = 35
The number of candidates who failed in both = 27
Total number of failures = 30 +35 − 27
= 38
Number of candidates who passed the examination = 100 − 38
= 62
Hence, the percentage of candidates who passed is 62 %.

#### If two numbers are respectively 10 % and 25 % more than a third number, then the first number as a percent of the second is ____.

Correct! Wrong!

Let the third number be 100
Given, the first number is 10% more than the third number
⇒The first number = 100 + 10 % of 100
= 110
Given, the second number is 25% more than third number
⇒The second number = 100 + 25 % of 100
= 125
The first number as the percent of the second = 110/125×100
= 88
Hence, the first number as the percent of the second is 88.

#### A dealer allows his customers a discount of 25% and still gains 25%. If an article costs Rs 1,440 to the dealer, then the selling price is ____.

Correct! Wrong!

Given, cost price = Rs 1,440 and profit = 25%
Profit =1440×25/100
=1440×1/4
= 360
Selling price = Cost price + Profit
= 1440 + 360
= 1800
Hence, the selling price is Rs 1800.

#### By selling 144 eggs, Anuj lost the S.P. of 6 eggs. His loss percent is ____.

Correct! Wrong!

Let S.P. of 1 egg = Rs 1
S.P. of 144 eggs = 144×1
= Rs 144
Loss = S.P. of 6 eggs
= Rs 1× 6
= Rs 6
C.P. of 144 eggs = S.P. + Loss
= 144 + 6
= Rs 150
Loss % = Loss/C.P.×100
= 6/150×100
= 4
Hence, Anuj's loss percent is 4.

#### If a jacket was sold for Rs 680 after allowing a discount of 15% on the marked price, then the marked price of the Jacket is ____.

Correct! Wrong!

Let marked price be Rs x.
Discount = 15% on x
=15/100×x
=3x/20
Selling price =x−3x/20
=17x/20
⇒17x/20=680
⇒x=680×20/17
= 800
Hence, the marked price of the jacket is Rs 800.

#### Rakesh purchased a cycle for Rs 660 including sales tax. If the rate of sales tax is 10%, then the original price of cycle is ____.

Correct! Wrong!

Let the original price of cycle be Rs x.
Sales tax = 10% of x
= 10/100×x
= x/10
Amount to be paid for the cycle = x + x/10
= 11x/10
⇒11x/10=660
⇒ x = 660×10/11
= 600
Hence, the original price of the cycle is Rs 600.

#### Nazim purchases a motor cycle, having marked price of Rs 46,000 at a discount 5%. If sales tax is charged at 10%, then the amount he has to pay to purchase the motorcycle is ____.

Correct! Wrong!

Marked price of motorcycle = Rs 46000.
Discount = 5%
Discounted price of motor cycle = (46000−46000×5/100)
= 46000−2300
= Rs 43700
Sales tax on Rs 43700
= 43700×10/100
= 4370
Amount = 43700 + 4370
= 48,070
Hence, the amount he has to pay to purchase the motorcycle is Rs 48,070.

#### A single discount equivalent to two successive discounts of 10% and 5% is ____.

Correct! Wrong!

Let the MP be Rs 100.
1st discount = 10% of 100
= Rs 10
Reduced price = 100 − 10
= 90
2nd discount = 5% of 90
= 5/100× 90
= 4.50
Reduced price = 90 −4.50
= 85.50
Net discount = 100 − 85.50
= 14.50
Discount % =Discount/M.P.×100%
=14.50/100×100%
= 14.5 %

#### A man spends 65 % of his salary and saves Rs 525 per month. The monthly salary of the man is ____.

Correct! Wrong!

Let the man's monthly salary be Rs x.
He spends 65 % of x.
Saving = Rs 525 per month
65 % of x + 525 = x
⇒ 525 = x − 65 % of x
=x−65/100×x
=100x−65x/100
⇒525=35x/100
⇒ 35x = 525 × 100
⇒x=525×100/35
=525×20/7
= 75 × 20
⇒ x = 1500
Hence, the monthly salary of the man is Rs 1500.

#### The cost of a machine depreciates every year by 10 % of its cost at the beginning of the year. If the present cost of the machine is Rs 10,000, then the cost after two years is ____.

Correct! Wrong!

Given, present cost of the machine = Rs 10000
Depreciation in its cost in 1st year = 10% of Rs 10000
=10/100×10000
= Rs 1000
The cost of the machine after one year = Rs (10000 − 1000)
= Rs 9000
Depreciation in its cost in 2nd year = 10% of Rs 9,000
=10/100×9000
= Rs 900
The cost of the machine after 2nd year = Rs (9,000 − 900)
= Rs 8100
Hence, the cost of the machine after two years is Rs 8100.

#### If a number decreased by 18 % becomes 410, then the number is ____.

Correct! Wrong!

Let the number be 100.
Decrease in number = 18 % of 100
= 18
Now, the number becomes = 100 − 18
= 82
When the decreased number = 82, the original number = 100
When the decreased number = 410, the original number =100/82×410
= 500
Hence, the required number is 500.

#### Rakesh's income is 25 % more than Rohan's income. The percentage of Rohan's income less than Rakesh's income is ____.

Correct! Wrong!

Let Rohan's income be Rs 100.
Rakesh's income = Rs 125
If Rakesh's income is Rs 125, Rohan's income = Rs 100
If Rakesh's income is Rs 1, Rohan's income = Rs 100/125
If Rakesh's income is Rs 100, Rohan's is income = Rs (100/125×100)
= Rs 80 Difference between Rohan's and Rakesh's income = 100−80
= 20
Hence, Rohan's income is 20% less than that of Rakesh.

#### A number is increased by 10 % and then it is decreased by 10 %. The net per cent is ____.

Correct! Wrong!

Let the number be 100.
Increase in the number = 10 % of 100
=10/100×100
= 10
Increased number = 100 + 10
= 110
Decrease in the number = 10% of 110
=10/100×110
=11
New number = 110−11
= 99
Net decrease = 100−99
= 1
Net percentage decrease =1/100×100
= 1
Hence, the per cent decrease is 1 %.

ICSE Class 10th Maths - Value Added Tax MCQs
Poor Average Good Excellent 5     